Czy stres może przyczynić się do wzrostu masy ciała?
Stres ma ogromny wpływ na cały nasz organizm. Wiele jego skutków odczuwanych jest natychmiast. Inne widoczne są po pewnym czasie. Pamiętajmy, że stres wpływa nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne i emocjonalne. To co najszybciej odczuwamy w chwili kiedy dopada nas stres to przede wszystkim wzrost napięcia mięśniowego, bóle głowy czy brzucha, ścisk w żołądku, rozdrażnienie, brak koncentracji. Nie wszystkie z tych objawów występują u każdego. Nie ma dwóch takich samych ludzi i każdy będzie inaczej reagował. Do objawów, które widoczne są dopiero za jakiś czas należy zmiana masy ciała. Mowa tutaj o chudnięciu lub tyciu.
Tycie a stres. Czym jest spowodowane?
Stres nasz organizm interpretuje jako zagrożenie. Wytwarzany jest wtedy przez korę nadnerczy kortyzol – hormon stresu. Im silniejszy bodziec stresowy tym większa jest produkcja tego hormonu. Kiedy nerwy i stres opadają, ilość kortyzolu również maleje. Nasz organizm powoli odpręża się i regeneruje. Jednak jeżeli cały czas żyjemy w stresie, poziom kortyzolu utrzymuje się na wysokim poziomie. Ten hormon to także stymulator apetytu. Dlatego tak często podczas stresu sięgamy po coś do jedzenia, co w konsekwencji prowadzi do przyrostu masy ciała. Badania potwierdziły, że podczas długoterminowego stresu metabolizm organizmu znacznie spowalnia, a poziom insuliny podwyższa się. W konsekwencji prowadzi to do tego, że zyskujemy dodatkowe kilogramy. Kiedy stres jest długotrwały występują również inne dolegliwości. Można zaobserwować wtedy wzmożoną nerwowość, choroby serca, podwyższone ciśnienie krwi, depresja, bezsenność, a nawet lęki czy otyłość spowodowana nieleczonym chronicznym stresem.
Czy zawsze tycie to wynik stresu?
Oczywiście, że nie. Aby przekonać się czy przyrost wagi na pewno spowodowany jest stresem należy udać się do lekarza. Wykona on szereg badań, które będą miały za zadanie wykluczyć inne możliwości przyrostu masy ciała. Wiele chorób w tym np. niedoczynność tarczycy objawia się właśnie poprzez przybieranie na wadze. Dlatego tak ważne jest ustalenie przez specjalistę przyczyny wzrostu naszej wagi.