Jak pozbyć się plam po trądziku? Sposoby na plamy po trądziku

cze 29, 2020 przez

Jak pozbyć się plam po trądziku? Sposoby na plamy po trądziku

Wiele osób, które zmagają się z trądzikiem, ma także problem z przebarwieniami, bliznami, czerwonymi punktami, które pozostają po zmianach trądzikowych. Można je ukrywać, np. makijażem, ale jak wyeliminować problem od podstaw?

Czym są plamy po trądziku?

Długo występujący trądzik powoduje zmiany skórne takie jak plamy i blizny. Te pierwsze powstają po stanie zapalnym w miejscu, gdzie pojawiały się wypryski, jest to wynik zaburzonej melanogenezy (czyli wytwarzanie barwnika w skórze). Nadmiar melaniny powoduje czerwone plamy. Można je stosunkowo łatwo usunąć, nawet posługując się domowymi sposobami. Ich przyczyna jest niejednoznaczna, ale silny trądzik powoduje zachwianie równowagi biologicznej skóry. Przebarwienia mogą być wynikiem wyciskania i rozdrapywania zmian na skórze, to powoduje stan zapalny. Innym możliwym wyjaśnieniem tego zjawiska jest wystawienie skóry na silne działanie promieni UV.

Jak pozbyć się plam po trądziku?

Pacjenci szukają najlepszego sposobu na pozbycie się przebarwień. Metody różnią się w zależności od nasilenia problemu. Przede wszystkim konieczna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem, który poradzi, jak wybrać najlepszy sposób na zniwelowanie problemu. Wśród możliwych opcji znajduje się:

  • laseroterapia – laser usuwa martwy naskórek, przyspiesza regenerację skóry i ją wygładza
  • krem rozjaśniający
  • serum z retinolem – jest bardzo skuteczne, jednakże trzeba zadbać o ochronę przed słońcem (stosowanie kremu z filtrem z ochroną co najmniej 30 SPF) i stosować serum w miesiącach najmniejszego nasłonecznienia
  • mikrodermabrazja – zabieg kosmetyczny, który polega na ścieraniu warstw naskórka
  • microblading – zabieg, w którym stosuje nakłucia wieloma małymi igłami, mikrourazy, które powstają motywują skórę do regeneracji i poprawiają ukrwienie

Domowe sposoby na przebarwienia

Jeżeli nie chcesz decydować się na poważniejszy zabieg albo twój problem nie jest tak zaawansowany, możesz posiłkować się metodami domowymi. Na przebarwienia dobrze działa maseczka z kurkumy, która ma działanie antybakteryjne, zwalcza nadmierną pigmentację. Można zastosować także maseczkę z ogórka albo pomidora.

Podobne

Tagi