Stan Alfa – co to takiego ?
Aktywność elektryczna mózgu to nic innego jak efekt komunikacji neuronów ( komórek nerwowych) ze sobą. Ta komunikacja trwa cały czas nieustannie, również podczas etapu kiedy nasz organizm pogrążony jest w stanie snu. Kiedy następuje zaprzestanie przekazu informacji między komórkami , wtedy mówimy o śmierci. Dzięki takiemu urządzeniu jak elektroencefalog możemy zaobserwować bioelektryczna pracę naszego mózgu. Wyniki zapisywane są za pomocą fal liniowych. Wiedza z zakresu elektroencefalografii wykorzystywana jest głównie w takich dziedzinach medycyny jak :
– neurologia
– psychologia
-psychiatria.
Fale mózgowe odnotowujemy na wielu różnych częstotliwościach. Jedne z nich są wolniejsze, drugie zaś szybsze. Zidentyfikowano je i nazwano na podstawie ich prędkości i częstotliwości, w której występują. Tak oto powstał podział fal na:
– Fale delta (0,5 – 3 Hz) – są jednymi z najwolniejszych fal mózgowych. Można je zaobserwować podczas głębokiego snu oraz stanu głębokiej medytacji. Są to dominujące fale u niemowląt do 6 miesiąca życia. Występują również u osób podczas uszkodzeń mózgu lub kiedy został zdiagnozowany guz mózgu.
– Fale theta (3- 7 Hz lub 4 – 8 Hz) – są związane z odtwarzaniem zdarzeń w naszej pamięci oraz ze zdolnością kontrolowania reakcji na bodźce. Występują one, gdy nasze ciało jest w stanie rozluźnienia, a my jesteśmy w pełni świadomi tego co dzieje się w otoczeniu. Nadmierna ilość tych fal występuje u osób z zespołem zaburzeń uwagi.
– Fale alfa ( 8 – 12 Hz) – to fale o regularnym sinusoidalnym kształcie. Są one dominującymi falami , podczas kiedy mamy zamknięte oczy. Odpowiadają za stan naszego odpoczynku i relaksu. Kiedy osoby są w ciągłym stresie i niepokoju można odnotować obniżoną amplitudę tych fal. Fale alfa dzielą się na : niskie alfa (8 – 10 Hz) oraz wysokie alfa ( 11-12 Hz lub 11 – 13 Hz)
– Fale beta ( 12 38 Hz) – zakres tych fal odnotowany jest podczas stanu aktywnego działania i pełnej czujności.
Oprócz wyżej wymienionych fal wyróżniamy jeszcze rytm sensoryczny SMR ( 13 – 15 Hz) oraz fale gamma ( 38 – 42 Hz).
Stan alfa jest to naturalny stan, który występuje chwilę przed zaśnięciem i zaraz po przebudzeniu. Kiedy dominują fale alfa dochodzi do synchronizacji prawej i lewej półkuli mózgu. Naukowo udowodniono, że stan ten sprzyja powstawaniu nowych pomysłów. Wielu naukowców twierdzi, że do swoich największych odkryć doszli w trakcie tzw. snu na jawie lub półsnu, czyli wtedy kiedy w ich mózgu zachodził stan alfa.