Fazy przeziębienia. Przeziębienie w 3 odsłonach
Czujesz się źle? Męczy Cię przeziębienie? Twój organizm domaga się odpoczynku.
Przebieg przeziębienia bywa różny od ostrego poprzez łagodny i wystąpienie tylko kataru, kaszlu. Okres trwania choroby to zaledwie kilka dni, lecz niektóre dolegliwości mogą utrzymać się nawet do 2 tygodni. Najważniejsze, przeziębienie mija samoistnie. Objawy rozwijają się powoli. Początki łatwo przegapić, bo odczuwamy tylko osłabienie i zmęczenie, czasem pojawia się drapanie w gardle.
Wyróżnić możemy trzy fazy przeziębienia.
I faza to etap penetracji. Trwa ona od 3 do 5 dni i jest okresem wylęgania się wirusa w naszym organizmie. Atak wirusa powoduje uaktywnienie układu immunologicznego. Występują objawy takie jak podwyższona temperatura, pojawienie się przezroczystego kataru, obrzęk błony śluzowej nosa i gardła czy ból głowy oraz kaszel, początkowo suchy.
II faza to faza inwazji, inaczej zwana też etapem komórkowym. Trwa od kilku do nawet kilkunastu dni. W tym okresie zmienia się struktura wydzieliny z nosa na bardziej gęstą. Pojawia się kaszel mokry, próbujemy odkrztusić flegmę. Osłabienie i zmęczenie przybiera na sile. Ważne w tej fazie jest odpoczywanie, duża ilość snu.
III faza zwana jest „zmianą warty”. Gry ustępuje infekcja mogą pojawić się powikłania. Przeziębienie może się przekształcić w zapalenie oskrzeli, zaatakować zatoki lub zamienić w zapalenie ucha środkowego. Pojawią się nowe objawy, lecz większość przypadków przeziębień mija po drugiej fazie.
Powyższe fazy przeziębienia to tylko drobny zarys, ale uświadamia nas, że przeziębienie to niełatwy przeciwnik, a zlekceważone może nam dużo bardziej uprzykrzyć życie.
Przebieg przeziębienia można złagodzić różnymi specyfikami z apteki, lecz często sprawdzają się domowe sposoby.