Choroby kotów

maj 8, 2019 przez

Choroby kotów

Kiedy przyprowadzasz kota na kontrolę weterynaryjną, lekarz prawdopodobnie porozmawia z tobą o szczepionkach i dobrze przyjrzy się kotu. Może pobrać krew lub zalecić procedury profilaktyczne, takie jak czyszczenie zębów lub pielęgnacja. Ale jakie są najczęstsze poważne dolegliwości u kotów, którym lekarz weterynarii chce pomóc Ci zapobiec i je kontrolować?

Choroba nerek

Choroba nerek jest powszechna u starszych kotów, ale występuje również u kotów w każdym wieku. Może być wrodzona lub rozwijać się wraz z wiekiem zwierzęcia. Podczas gdy koty z chorobami nerek można leczyć i utrzymywać w zdrowiu przez kilka lat w większości przypadków, stan psów zwykle pogarsza się szybciej. Zdrowie nerek jest zwykle oceniane przez coroczną analizę krwi u lekarza weterynarii.

Artretyzm

Zapalenie stawów jest często postrzegane jako dolegliwość występująca naturalnie u starszych kotów. Może wydawać się, że rano wstają powoli lub niechętnie wskakują do swojego ulubionego miejsca na kanapie. Twój weterynarz może zdiagnozować większość form zapalenia stawów podczas rutynowego badania, ale może również zalecić prześwietlenie, aby wykluczyć inne problemy lub ocenić, jak poważnie zapalenie stawów jest. Chociaż nie ma lekarstwa na zapalenie stawów, istnieją suplementy, a nawet zabiegi, takie jak akupunktura, aby pomóc Twojemu kotu utrzymać jak największą mobilność tak długo, jak to możliwe.

Nosówka

Nosówka to tragiczna, często śmiertelna choroba kotów i kociąt. Wirusowi towarzyszą zwykle objawy neurologiczne, wydzielina z nosa i wysoka gorączka. Nosówka koty przenosi się z jednego zwierzęcia na drugie, w szczególności, gdy koty mają kontakt z krwią, moczem, kałem, wydzieliną z nosa, a nawet pchłami zakażonych kotów. Kot może również zarazić się bez bezpośredniego kontaktu z zakażonym kotem. Dlatego bardzo ważna jest izolacja zarażonych kotów. Wirus wywołujący nosówkę jest trudny do zniszczenia i odporny na wiele środków dezynfekujących. Bardzo ważne jest, aby kot został zaszczepiony na wczesnym etapie życia, co pomoże mu uchronić się przed zachorowaniem.

Wścieklizna

Powszechne stosowanie szczepionki przeciw wściekliźnie sprawiło, że jej występowanie u zwierząt domowych jest dość rzadkie. Jednak nadal występuje w populacjach dzikich zwierząt, a ponieważ wścieklizna jest zawsze śmiertelna, ważne jest, aby upewnić się, że Twoje koty są na bieżąco zaszczepione przeciwko wściekliźnie.

 

Podobne

Tagi